Podczas ostatnich dni  w związku z pożarami dotyczącymi wypalania traw jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu staszowskiego interweniowały ponad 80 razy. Pożary w kilku przypadkach rozprzestrzeniły się także na obszary leśne, niszcząc nieodwracalnie faunę i florę. Ludzka nieodpowiedzialność, której wynikiem były pożary traw powodowała powstanie zagrożenie dla budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz innych obiektów, ogień i dym stwarzał  również zagrożenie dla pojazdów i uczestników ruchu poruszających się  drogami publicznymi.

Przypominamy, że:

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! W świetle obowiązującego prawa osoby wypalające łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlegają karze grzywny a w szczególnych przypadkach karze pozbawienia wolności.

Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Każdy z  pożarów powstałych na wskutek wypalania traw spowodował zniszczenia w środowisku naturalnym i straty materialne. Do ugaszenia każdego z nich zaangażowane były środki zarówno finansowe jak i ludzkie.

Ponadto koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu itp.), które ponosi całe społeczeństwo są znaczne. Jednocześnie, z uwagi na to, że dojazd do miejsc występowania pożarów nieużytków jest zazwyczaj utrudniony, bardzo często dochodzi do uszkodzenia pojazdów gaśniczych, co dodatkowo te koszty zwiększa.

 

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Rajca, KP PSP Staszów

Zdjęcia: Archiwum, KP  PSP Staszów

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie

ul.Parkowa 4, 28-200 Staszów

Telefon kontaktowy

15 864 24 72

Elektroniczna skrzynka podawcza

/kppspstaszow/SkrytkaESP